Class Schedule

Over 100 FREE Group Exercise Classes a Week!


At PAC, we offer over 100 free group exercise classes a week with membership.


View Class Schedules on the PAC App!


If you are not a member, take a look at the variety of our classes below and schedule a FREE class today by contacting our Membership Office.

Contact Membership

December 2017

Morning SESSIONS
MMonday
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    4:45a - 5:30a
  • Body Pump
    Conditioning
    Stephen Segari, Mindy Hickey
    5:00a - 6:00a
  • Spinning
    Spin
    Julie Clements
    5:15a - 6:15a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    5:30a - 6:30a
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    5:30a - 6:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    6:30a - 7:30a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:30a - 7:30a
  • Deep H20 Running
    CardioWater
    Joan Beckstrom
    7:00a - 8:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    7:30a - 8:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    8:00a - 9:00a
  • Zumba!
    Dance
    Katie Hughes
    8:30a - 9:30a
  • Aqua Fitness
    Water
    Joan Beckstrom
    8:30a - 9:30a
  • Free Style Circuit
    Conditioning
    Lisa Peterson
    8:30a - 9:30a
  • Spinning
    Spin
    Anne Super
    8:30a - 9:30a
  • KettleFit
    Conditioning
    Alicia Stickles
    8:30a - 9:30a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    9:00a - 10:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    9:00a - 10:00a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    9:15a - 10:15a
  • Endurance Edge
    WaterFee-Based
    Don Carroum
    9:30a - 10:30a
  • Y.E.S. Circuit
    CircuitSeniors
    Kathy Mahoney
    9:45a - 10:30a
  • Body Pump
    Conditioning
    Angi Plaisance
    9:45a - 10:45a
  • Yoga: Level 1-3
    Yoga
    Teri Groves
    9:45a - 10:45a
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    10:00a - 11:00a
  • Row-N-Tone
    CardioConditioning
    Marie Wiles
    11:00a - 11:45a
TTuesday
  • Spinning
    Spin
    Amy Lantier
    5:00a - 6:00a
  • Boot Camp
    Conditioning
    Julie Clements
    5:15a - 6:15a
  • Hot Yoga
    Yoga
    Nichol Moya
    5:15a - 6:15a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    5:30a - 6:00p
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    5:30a - 6:30a
  • Aqua Fitness
    Fee-Based
    Charlie Hoolihan
    5:30a - 6:30a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:30a - 7:30a
  • Guns and Glutes
    Conditioning
    Nicol Rabalais
    7:30a - 8:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    7:30a - 8:30a
  • Strong & Toned
    CardioConditioning
    Anne Super
    8:30a - 9:30a
  • Yoga: Level 1-2
    Yoga
    Teri Groves
    8:30a - 9:30a
  • Pure Strength
    Conditioning
    Alicia Stickles
    8:45a - 9:45a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    9:00a - 10:00a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    9:15a - 10:15a
  • Spinning
    Spin
    Julie Clements
    9:30a - 10:30a
  • Y.E.S. Circuit
    CircuitSeniors
    Kathy Mahoney
    9:45a - 10:30a
  • BODYCOMBAT
    Lisa Peterson
    9:45a - 10:45a
  • PiYo
    Pilates
    Raven
    9:50a - 10:50a
  • Slow Flow Restorative
    Yoga
    Sofia
    11:30a - 12:30p
WWednesday
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    4:45a - 5:30a
  • Body Pump
    Conditioning
    Stephen Segari
    5:00a - 6:00a
  • Spinning
    Spin
    Alicia Stickles
    5:15a - 6:15a
  • Endurance Edge
    Fee-BasedWater
    5:30a - 6:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    CrossFitConditioningFee-Based
    6:30a - 7:30a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:30a - 7:30a
  • Deep H20 Running
    CardioWater
    Joan Beckstrom
    7:00a - 8:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    7:30a - 8:30a
  • Killer Core
    Conditioning
    Mindy Hickey, Mike Linstead
    8:00a - 8:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    8:00a - 9:00a
  • CIZE
    Dance
    Lisa Gresham
    8:30a - 9:30a
  • 8:30a - 9:30a
  • Aqua Fitness
    Water
    Joan Beckstrom
    8:30a - 9:30a
  • Free Style Circuit
    Conditioning
    Anne Super
    8:30a - 9:30a
  • Total Body Barre
    Barre
    Jessica Haley
    8:30a - 9:30a
  • Spinning
    Spin
    Michelle Chunn
    8:30a - 9:30a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    9:00a - 10:00a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    9:15a - 10:15a
  • Tabata (Spin)
    CardioSpin
    Anne Super
    9:40a - 10:30a
  • Y.E.S. Circuit
    CircuitSeniors
    Kathy Mahoney
    9:45a - 10:30a
  • Yoga: Level 1-2
    Yoga
    Jessica Haley
    9:45a - 10:45a
  • Body Pump
    Conditioning
    Angi Plaisance
    9:45a - 10:45a
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    10:00a - 11:00a
  • Gentle Yoga: Level 1
    SeniorsYoga
    Mary Beth Hoolihan
    10:50a - 11:50a
  • Row-N-Tone
    CardioConditioning
    Marie Wiles
    11:00a - 11:45a
TThursday
  • Spinning
    Spin
    Amy Lantier
    5:00a - 6:00a
  • Boot Camp
    Conditioning
    Julie Clements
    5:15a - 6:15a
  • Hot Yoga
    Yoga
    Nahdi Gibson
    5:15a - 6:15a
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    5:30a - 6:30a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    5:30a - 6:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    5:30a - 6:30a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:30a - 7:30a
  • Guns and Glutes
    Conditioning
    Nicol Rabalais
    7:30a - 8:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    7:30a - 8:30a
  • Yoga: Level 1-2
    Yoga
    Teri Groves
    8:30a - 9:30a
  • Strong & Toned
    CardioConditioning
    Anne Super
    8:30a - 9:30a
  • Pure Strength
    Conditioning
    Nicol Rabalais
    8:45a - 9:45a
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    Charlie Hoolihan
    9:00a - 6:00p
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    9:00a - 10:00a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    9:15a - 10:15a
  • Spinning
    Spin
    Robin Charpentier
    9:30a - 10:30a
  • BODYCOMBAT
    Conditioning
    Lisa Peterson
    9:45a - 10:45a
  • PiYo
    Pilates
    Raven
    9:50a - 10:50a
  • Zumba Gold
    Dance
    Katie Hughes
    10:50a - 11:50a
  • Endurance Edge
    WaterFee-Based
    Don Carroum
    11:15a - 12:15p
  • Slow Flow Restorative
    Yoga
    Jessica Haley
    11:30a - 12:30p
FFriday
  • Body Pump
    Conditioning
    Angi Plaisance
    5:00a - 6:00a
  • Endurance Edge
    WaterFee-Based
    Charlie Hoolihan
    5:15a - 6:15a
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    6:05a - 7:05a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    6:30a - 7:30a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:30a - 7:30a
  • Deep H20 Running
    WaterCardio
    Joan Beckstrom
    7:00a - 8:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    7:30a - 8:30a
  • Killer Core
    Conditioning
    Mike Linstead
    8:00a - 8:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    8:00a - 9:00a
  • Free Style Circuit
    Conditioning
    Anne Super
    8:30a - 9:30a
  • Aqua Fitness
    Water
    Katie Hughes
    8:30a - 9:30a
  • Spinning
    Spin
    Michelle Chunn
    8:30a - 9:30a
  • POUND
    CardioConditioning
    Ashley Steele
    8:30a - 9:30a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    9:00a - 10:00a
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    9:00a - 10:00a
  • Power Yoga: Level 2-3
    Yoga
    Jessica Haley
    9:00a - 10:30a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    9:15a - 10:15a
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    9:15a - 10:15a
  • T.A.C.
    CardioConditioning
    Anne Super
    9:40a - 10:40a
  • Y.E.S. Circuit
    CircuitSeniors
    Kathy Mahoney
    9:45a - 10:30a
  • Body Pump
    Conditioning
    Lisa Peterson
    9:45a - 10:45a
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    10:00a - 11:00a
  • Gentle Yoga: Level 1
    YogaSeniors
    Mary Beth Hoolihan
    10:50a - 11:50a
SSaturday
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    7:00a - 8:00a
  • Spinning
    Spin
    Alicia Stickles
    7:10a - 8:10a
  • Endurance Edge
    WaterFee-Based
    Charlie Hoolihan
    7:45a - 8:45a
  • Club Studio One
    Dance
    Ashley Steele
    8:00a - 9:00a
  • Spinning
    Spin
    Amy Lantier
    8:30a - 9:30a
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    8:30a - 9:30a
  • Pilates Fusion
    Pilates
    Nahdi Gibson
    8:30a - 9:30p
  • Body Pump
    Conditioning
    Julie Palaisance
    9:00a - 10:00a
  • Aqua Fitness
    Water
    Joan Beckstrom
    9:00a - 10:00a
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    Alternate
    9:00a - 10:00a
  • Yoga: Level 1-3
    Yoga
    Emily Sicard
    10:00a - 11:00a
  • Spinning
    Spin
    Denise Crawford
    10:15a - 11:15a
SSunday
  • Spinning
    Spin
    Sharon Hagestette
    9:30a - 10:30a
  • Row-N-Tone
    Cardio
    Denise Crawford
    10:00a - 10:45a
Afternoon SESSIONS
MMonday
  • Spinning
    Spin
    Anne Super
    12:00p - 1:00p
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    12:00p - 1:00p
  • PASS
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    3:30p - 5:30p
  • PASS
    Fee-BasedConditioning
    Charlie Hoolihan
    4:00p - 5:30p
  • PiYo
    Lisa Gresham
    4:30p - 5:30p
  • Sports Training
    CardioConditioning
    Denise Crawford
    4:30p - 5:35p
  • Spinning
    Spin
    Karen Lodato
    4:45p - 5:45p
TTuesday
  • KettleFit
    Conditioning
    Nicol Rabalais
    12:00p - 12:30p
  • PASS
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    3:30p - 5:30p
  • PASS
    Fee-BasedConditioning
    Charlie Hoolihan
    4:00p - 5:30p
  • Sports Training
    Conditioning
    Denise Crawford
    4:30p - 5:30p
WWednesday
  • Spinning
    Spin
    Anne Super
    12:00p - 1:00p
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    12:00p - 1:00p
  • PASS
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    3:30p - 5:30p
  • PASS
    Fee-BasedConditioning
    Charlie Hoolihan
    4:00p - 5:30p
  • Spin Strength
    ConditioningSpin
    Denise Crawford
    4:30p - 5:30p
TThursday
  • KettleFit
    Conditioning
    Marie Wiles
    12:00p - 12:30p
  • PASS
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    3:30p - 5:30p
  • PASS
    Fee-BasedConditioning
    Charlie Hoolihan
    4:00p - 5:30p
  • Sports Training
    Conditioning
    Denise Crawford
    4:30p - 5:30p
FFriday
  • Spinning
    Spin
    Anne Super
    12:00p - 1:00p
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    12:00p - 1:00p
SSaturday
SSunday
Evening SESSIONS
MMonday
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    5:00p - 6:00p
  • BODYCOMBAT
    CardioConditioning
    Lisa Peterson
    5:30p - 6:30p
  • Yoga: Level 1-3
    Yoga
    Diane Forte
    5:30p - 6:30p
  • Metabolic STRENGTH
    ConditioningFee-Based
    5:30p - 6:30p
  • Endurance Edge
    ConditioningFee-Based
    5:30p - 6:30p
  • Spinning
    Spin
    Sharon Hagestette
    6:00p - 7:00p
  • Total Body Barre
    Barre
    Ashley Steele
    6:30p - 7:30p
  • Aqua Fitness
    Water
    Tally Tissue
    6:30p - 7:30p
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    6:30p - 7:30p
  • Body Pump
    Conditioning
    Sharon Hagestette
    7:00p - 8:00p
TTuesday
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    5:00p - 6:00p
  • Endurance Edge
    WaterFee-Based
    5:30p - 5:30p
  • Pilates Sculpt
    Pilates
    Kim LeBlanc
    5:30p - 6:30p
  • Body Pump
    Conditioning
    Sheila Cole
    5:30p - 6:30p
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    Fred Klinge
    6:00p - 7:00p
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:00p - 7:00p
  • Spinning
    Spin
    Karen Lodato
    6:00p - 7:00p
  • Heated Power Vinyasa Yoga
    Yoga
    Emily Sicard
    6:30p - 7:30p
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    6:30p - 7:30p
WWednesday
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    5:00p - 6:00p
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Esteban Garcia
    5:15p - 6:15p
  • Endurance Edge
    Fee-Based
    5:30p - 6:30p
  • BODYCOMBAT
    Sheila Cole
    5:30p - 6:30p
  • Gentle Yoga: Level 1
    Yoga
    Mary Beth Hoolihan
    5:30p - 6:30p
  • Spinning
    Spin
    Sharon Hagestette
    6:00p - 7:00p
  • Total Body Barre
    Barre
    Ashley Steele
    6:30p - 7:30p
  • Aqua Fitness
    Water
    Jennifer Coats
    6:30p - 7:30p
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    6:30p - 7:30p
  • Zumba!
    Dance
    Tina Martin
    6:30p - 7:30p
TThursday
  • Brass Pelican CrossFit
    ConditioningCrossFitFee-Based
    5:00p - 6:00p
  • Body Pump
    Conditioning
    Sharon Hagestette
    5:30p - 6:30p
  • Endurance Edge
    WaterFee-Based
    Charlie Hoolihan
    5:30p - 6:30p
  • Pilates Sculpt
    Pilates
    Kim LeBlanc
    5:30p - 6:30p
  • Spin Strength
    ConditioningSpin
    Denise Crawford
    5:45p - 6:45p
  • Metabolic BURN
    ConditioningFee-Based
    Charlie Hoolihan
    6:00p - 7:00p
  • Heated Power Vinyasa Yoga
    Yoga
    Diane Forte
    6:30p - 7:30p
  • KO boxing
    BoxingFee-Based
    Esteban Garcia
    6:30p - 7:30p
FFriday
  • BODYCOMBAT
    Conditioning
    Sheila Cole
    5:00p - 6:00p
SSaturday
SSunday